Partnerska terapija
Većina ljubavnih odnosa na početku je idilična – ne možete zamisliti da bi nešto moglo poći po zlu i nema ničega što Vas smeta kod Vašeg partnera. Najviše smo optimistični upravo na tom početku veze i kroz neko vrijeme naša zaljubljenost samo raste. No bitno je zapamtiti da je i u naizgled savršenim vezama potreban rad i trud. Mnogi se na početku veze uistinu trude održati drugu osobu sretnom, no s vremenom se opuste i oblak sreće postepeno ispari. S druge strane, ponekad za probleme u vezi nisu krivi partneri, već je život jednostavno nepredvidiv; neočekivane situacije i obrati mogu poljuljati stabilnost Vaše veze. S većom povezanosti i dugoročnijom vezom, dolazi i veća odgovornost te su osjećaji snažniji – moglo bi se reći da su veći ulozi. Iz tog razloga, važno je redovito se brinuti o partnerskim odnosima – mogli bismo reći da bračna, odnosno partnerska terapija, spada u osnovnu partnersku psihohigijenu.
Partnerska terapija nudi Vam alate za popravljanje odnosa i postavljanje nekih stvari iznova – često je potreban netko treći, stručna osoba koja će Vaše probleme sagledati izvana i objektivno te Vas uputiti kako dalje. Mjerilo uspjeha partnerske terapije nije uvijek ostanak u vezi, već razrješenje problema na zdrav i odgovoran način, tako da se pronađe optimalno rješenje za sve uključene.
Kako prepoznati kad je vrijeme za partnersku terapiju?
Dobar pokazatelj da ste došli do te točke u vašem odnosu jest ako već ozbiljno razmišljate o terapiji. Često je „okidač“ osjećaj da Vam život postaje pretežak, a komunikacija postaje nikakva te se Vi i Vaš partner vrtite u krug ne rješavajući ništa. Doduše, postoje i neki konkretniji pokazatelji, tj. „izdajnički“ znakovi koji su dobar signal da bi Vašoj vezi dobro došla partnerska terapija:
- Učestale svađe,
- otuđenje,
- izmorenost,
- ljubomora,
- emocionalna hladnoća,
- problemi u komunikaciji,
- psihičko nasilje,
- fizičko nasilje,
- seksualni problemi,
- premišljanje o razvodu.
Sve navedeno štetno je za Vas i partnera, a pogotovo za Vašu djecu. Ignorirate li ove probleme, pustit ćete ih da narastu i dosegnu granice s kojih se teško vratiti te ćete narušiti svoje mentalno zdravlje. Česti i veliki sukobi ostavljaju dubok emocionalni ožiljak jer sa sobom donose teške riječi koje dugo ostaju zapamćene i polako truju odnos.